Výfuk wallpaper

Mimořádná série 9. ročníku

Běžnou činností našeho semináře je připravovat celoroční fyzikální soutěž, ve které se řešitelé potýkají s rozličnými netradičními fyzikálními úlohami. Vzhledem k nedávné situaci a zavření škol v ČR jsme se však rozhodli uspořádat i mimořádné kolo naší soutěže, ve kterém najdete zajímavé lehčí úlohy na zahnání dlouhé chvíle a občas i nějaký snadno proveditelný experiment. Na této stránce naleznete všechny potřebné informace.

Pořadí

Máte-li pocit, že jste nesprávně zařazeni do kategorie Open, přihlaste se na našem e-mailu vyfuk@vyfuk.mff.cuni.cz.

Vzorová řešení

Zadání

 1. etapa od 17. 3. 20.00 do 31. 3. 20.00 (zadání v PDF)
 2. etapa od 24. 3. 20.00 do 7. 4. 20.00 (zadání v PDF)
 3. etapa od 31. 3. 20.00 do 14. 4. 20.00 (zadání v PDF)
 4. etapa od 7. 4. 20.00 do 21. 4. 20.00 (zadání v PDF)

Průběh

Série sestávala z několika etap, přičemž každý týden vycházela jedna sestávající ze sedmi úloh a jednou za dva týdny vyšel ještě jeden větší experiment. Na řešení každé etapy byly dva týdny, některé etapy se tedy časově překrývaly. Celkem jsme přichystali čtyři etapy.

V každé etapě naleznete tyto úlohy:

 • tři krátké otázky za 2 body,
 • dvě úlohy za 3 body,
 • jednu složitější úlohu vyžadující výpočet za 4 body,
 • jeden lehký experiment za 3 body, který si můžete ihned doma vyzkoušet.
 • jednou za dva týdny navíc větší experiment za 5 bodů na kvantitativní měření.

Účast

Soutěž je primárně určena pro všechny žáky 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků gymnázií (tj. řešitele i Výfuku i ostatní). Celkem můžete soutěžit v jedné z pěti soutěžních kategorií: čtyři kategorie pro 6.-9. ročník ZŠ a kategorie Open pro kohokoliv (to znamená mladší i libovolně starší zájemce). Ceny však mohou získat pouze ti, kdo nesoutěží v kategorii Open.

Soutěžící v kategorii Open si vymyslí přezdívku, kterou budou používat po celou dobu soutěže a ve formuláři vždy zaškrtnou, že chtějí soutěžit v kategorii Open.

Ostatní soutěžící (tradiční řešitelé Výfuku) potřebují k vyplnění formuláře ID. Řešitelé Výfuku své ID obdrží e-mailem, který byl rozeslán před začátkem 1. etapy (v případě problémů nás kontaktujte) na adresy, se kterými se registrovali do naší databáze.

Ti, kteří Výfuk ještě neřešili, si vymyslí přezdívku, kterou budou při vyplňování formuláře uvádět. Až budou chtít své bodové ohodnocení uveřejnit a získat tak ceny za řešení, mohou se registrovat do Výfuku na https://db.fykos.cz/, a poté nám napsat na vyfuk@vyfuk.mff.cuni.cz své jméno, ročník, a kterou přezdívku používali. Registrace umožňuje, aby se nový řešitel také účastnil ostatních tradičních sérií tohoto ročníku Výfuku.

Výsledky soutěžících, kteří se nezaregistrují do databáze (pouze řeší pod přezdívkou) a nesoutěží v Open, nebudeme zveřejňovat a nemají nárok na cenu.

Ceny

 • První tři místa v každé ze čtyř kategorií odměníme naprosto jedinečnou soškou Výfučka z 3D tiskárny. :-o
 • Prvních šest míst v každé kategorii vyhrává USB flash disk. 8-)
 • Každý zúčastněný dostane malý propagační předmět jako odměnu za výdrž. ;-)

Ceny rozdáváme až na základě celkového pořadí ze všech etap.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací