Výfuk wallpaper

Kdo jsme a co děláme aneb krátká historie Výfuku

Kdo jsme?

počty fyzikálních úkolů (zkráceně Výfuk) je korespondenční seminář pro žáky základních škol, fungující pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Jeho hlavním cílem je ukázat, že fyzika ve skutečnosti vůbec není o bezduchém memorování vzorců a pouček, které na nás nečinně zírají ze stránek učebnic. A že když se ji přestaneme „biflovat“ nazpaměť a začneme ji chápat, může být úžasně zábavná a fascinující.

Pomocí zajímavých úloh, jak teoretických, tak experimentálních, řešitelé Výfuku pomalu objevují zákony, podle kterých se svět kolem nás řídí.

Každý rok připravujeme šest sérií po sedmi úlohách. Každoročně také vzniká šest dílů Výfučtení – krátkého naučného textu, který vždy přibližuje některou z fascinujících oblastí fyziky a matematiky.

Všechny vyřešené úlohy, které se na Výfučí základnu na Matfyzu dostanou, jsou pečlivě procházeny, opravovány a zaslány zpátky řešitelům spolu se vzorovými řešeními. Na konci každého ročníku jsou pak vyhodnocovány bodové zisky řešitelů a ti nejlepší z nich jsou odměňováni různými zajímavými cenami.

Průběh každého ročníku na konci shrneme v ročence, která pravidelně vychází již od 2. ročníku a je k dostání zcela zdarma. Máte-li o ni zájem, kontaktujte nás na našem e-mailu a my vám ji zašleme poštou.

Většina organizátorů Výfuku se fyzice věnuje téměř každý den (to buď přímo na Matfyzu v Praze, kde má Výfuk své zázemí nebo na některé ze středních či vysokých škol v České republice) a rádi svůj zápal pro tuto krásnou vědu předávají druhým.


Kde jsme se tu vzali?

Výfuk vznikl v roce 2011, především zásluhou Aleše Podolníka a několika dalších nadšenců. Ti připravili nultý ročník naší soutěže. Tehdy byl Výfuk ještě součástí FYKOSu (jiného korespondenčního semináře, který se věnuje středoškolákům).

Prvním organizátorem v čele Výfuku byl Marek Nečada. Ten vedl seminář v průběhu nultého a prvního ročníku. Zorganizoval také historicky první letní tábor pro nejlepší řešitele, který proběhl v létě 2012 na Vysočině. Na podzim stejného roku pak Lada Peksová připravila první víkendové setkání.

Tyto a další výfučí akce probíhají pravidelně každý rok a rozhodně se vyplatí je zažít! Nejen že se při nich pořádá spousta exkurzí, zajímavých přednášek a nezapomenutelných her, ale také je to šance setkat se s ostatními řešiteli a zažít spoustu legrace.


Osamostatnění semináře

V roce 2012 se vedení semináře ujal Patrik Švančara, kterému se o rok později podařilo Výfuk oddělit od FYKOSu, čímž na Maftyzu vznikl sedmý samostatný korespondenční seminář. Záštitu nad Výfukem přebral doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. z Katedry didaktiky fyziky MFF UK.

Od toho momentu se Výfuk začal rozvíjet rychlostí blesku.

Zástupkyní hlavního organizátora byla Radka Štefaníková. Mezi třetím a pátým ročníkem kromě šesti sérií probíhala také prázdninová série obsahující 3 série po dvou úlohách, z nichž jedna byla obvykle experimentální či odhadovací. Tradice prázdninových sérií byla obnovena v průběhu devátého ročníku a pokračuje nadále.

Patrik Švančara vedl Výfuk až do konce 6. ročníku v roce 2017. Pak byl v této pozici nahrazen Petrou Hrubcovou a její zástupkyní Alžbětou Andrýskovou, které stály v čele semináře až do roku 2019.


Současnost

Od podzimu 2019 do roku 2022 Výfuk vedla Kateřina Rosická, kterou zastupoval Viktor Materna, který je nyní hlavním a organizátorem. Spolu s ním se na hladkém chodu semináře podílí téměř 40 studentů vysokých a středních škol z celé republiky. Kromě šesti sérií organizátorský tým již tradičně každý rok připravuje dvě víkendová setkání a letní tábor.

Někteří organizátoři Výfuku se také věnují přípravě jednodenní týmové soutěže Náboj Junior, která před několika lety vznikla na Slovensku. V současnosti soutěž probíhá na téměř 50 místech v Česku, na Slovensku a v Polsku. Každoročně se jí účastní více než 2000 soutěžících.


Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací