Výfuk wallpaper

Jak se zapojit

Zapojit se do řešení Výfuku je velmi jednoduché. Stačí začít řešit naše úlohy. ;) Co nenajdete na této stránce, se dozvíte na stránce s pravidly soutěže.

Jak Výfuk probíhá?

Výfuk je korespondenční seminář. To znamená, že úlohy je třeba po vyřešení sepsat a odeslat (elektronicky nebo poštou) organizátorům na kontaktní adresu. My si vaše řešení přečteme, opravíme a obodujeme. Ohodnocená řešení vám pošleme zpět v obálce spolu s brožurkou obsahující vzorová řešení a hlavně zadání nové série.

Během školního roku zveřejníme celkem 6 sérií úloh – první má termín odeslání v polovině října, poslední v polovině května.

Některé roky organizujeme navíc jednu až tři série prázdninové pro zabavení o letních prázdninách v době mezi poslední sérií jednoho a první sérií dalšího ročníku.

V mimořádných případech (např. chřipkové prázdniny) můžeme zavést i sérii mimořádnou, která je vlastní nezávislou soutěží, ve které je možno také vyhrát a její pravidla se mohou pokaždé lišit.

Jaké úlohy najdu v jedné sérii?

V jedné sérii naleznete celkem sedm úloh, přičemž každá úloha má jiný počet bodů podle její obtížnosti. Tradičně jsou úlohy v sérii řazeny následovně:

1. úloha je určena pouze pro řešitele kategorií 6. a 7. ročníků a jedná se o jednoduchou logickou úlohu.

2. úloha je jednoduchý matematický příklad. Jsme totiž přesvědčeni, že správní fyzici se bez matematických základů neobejdou.

Ve 3. a 4. úloze si budete muset poradit s typickými úlohami, nejčastěji z kinematiky (o rychlosti) a dynamiky (o silách).

5. úloha bývá trochu složitější a zajímá se často o netradiční, ale velmi zajímavé oblasti fyziky, například o pohyby planet. Úloha je navíc rozdělena na několik podotázek, které vám často pomáhají ke zdárnému vyřešení celé úlohy.

6. úloha se značí písmenem E a je to úloha experimentální. Na dosáhnutí plného počtu bodů je tedy potřeba připravit si experiment nebo něco změřit venku (například výšku nejbližšího stromu).

Poslední, 7. úloha je též speciálně označena písmenem C a je svázána s textem Výfučtení. V tomto naučném textu, který naleznete v každé brožurce, se dozvíte i věci, které se na základních školách neučí, ale jsou natolik poutavé, že jsme se rozhodli vás s nimi seznámit. V úloze C si tedy můžete vyzkoušet, jak jste Výfučtení porozuměli.

Uvedené se nevztahuje na prázdninové a mimořádné série, které vypadají pokaždé trošku jinak.

Co z toho budu mít?

Kromě dobrého pocitu z vyřešení úloh má účast v naší soutěži další skvělé výhody:

 • Po poslední šesté sérii dostane většina řešitelů potvrzení o účasti, kterým může kdykoli v budoucnu doložit svou účast a umístění v soutěži. Pokud však řešili úlohy z alespoň 4 sérií, pro řešitele 6. ročníků, kterým se podařilo dosáhnout 25 % z možných bodů, a řešitele 7. až 9. ročníků, kteří získali alespoň 33 % bodů Studenta Pilného, máme diplom a titul úspěšného řešitele, ke kterému mohou přihlédnout některé střední školy při přijímacím řízení.
 • Pro nejlepší řešitele (řešitelé na 1. – 5. místě v každé kategorii, kteří poslali úlohy z alespoň 4 sérií) je nachystána i věcná cena – knížka, společenská hra, či jiný předmět. Všichni řešitelé, kteří se umístili do 10. místa také obdrží drobnou odměnu.
 • Na základě pololetních výsledků, tzn. po 3. sérii zveme nejlepší řešitele na dvoutýdenní letní tábor. Kromě typických táborových her venku i uvnitř se na táboře hodně naučíte, poznáte nové kamarády a taky se seznámíte s organizátory Výfuku! Tábor pořádáme během letních prázdnin v některé z českých ubytoven blízko přírody za velmi výhodnou cenu.
 • Řešíte-li série prázdninové, nemine vás také diplom se stvrzením vašeho konečného místa a odměna v závislosti na vašem pořadí, ale i konkurenci ve vašem ročníku.
 • Dvakrát do roka se můžete zúčastnit setkání řešitelů, které organizujeme na jaře a na podzim. Setkání probíhá o víkendu v nějakém městě České republiky. Za sebou máme již několik setkání, přičemž tradičně podzimní probíhá v Praze a jarní v jiném městě České republiky (Brno, Olomouc, České Budějovice,…). Během tří dní toho zažijete mnoho: přednášky, exkurze (Svět techniky v Ostravě, Letiště V. Havla v Praze,…), pokusy s tekutým dusíkem, hry o trička Výfuku a hlavně mnoho legrace s lidmi s podobnými zájmy! Více o setkání naleznete na zvláštní stránce.
 • Každý řešitel má též nárok na ročenku Výfuku – tištěnou publikaci shrnující všechna zadání, řešení a texty Výfučtení za celý ročník. Navíc v ročence naleznete i zprávy ze setkání, tábora a dalších akcí Výfuku.

Jak se do soutěže přihlásit

Do korespondenčního semináře Výfuk se můžeš zapojit odesláním svých řešení z libovolné série. Nemusíš ani vypočítat všechny úlohy. Jedinou povinnou součástí je registrace – a to buď zaregistrováním se v uploadu, anebo odesláním návratky.

Registrace v uploadu

 1. V pravém horním rohu, klikni na tlačítko Přihlásit se.
 2. Na stránce pro přihlášení do databáze klikni na tlačítko Registrovat se.
 3. Na další stránce klikni na tlačítko Zaregistrovat se do soutěže VÝFUK.
 4. Zadej platnou e-mailovou adresu, do které máš přístup.
 5. Vyplň registrační formulář - V políčku „Škola“ ti naskočí jméno tvé školy jakmile ho začneš psát, klikni na něj, do políčka „Ročník“ zadej svůj aktuální ročník a do políčka „Třída“ napiš jméno své třídy (Tercie, VII.B).
 6. Poté, co odklikneš formulář, bude do tvého e-mailu zadaného do druhé části formuláře poslána zpráva s linkem pro první přihlášení.
 7. Na stránce, do které tě pošle link, si nastav libovolné (nejlépe i bezpečné) heslo, a klikni na uložit.
 8. Nyní máš přístup do odevzdávacího systému!

Odevzdávání Úloh

 1. Na stránce databáze vyberte aktuální ročník, kterého se účastníte.
 2. Vyberte možnost „nahrát řešení“:
 3. a) Přetáhněte .pdf soubor z vaší plochy do políčka úlohy, do které odevzdáváte řešení .

b) Klikněte na tlačítko „browse“ a vyberte soubor který chcete odevzdat.

ODEVZDANÉ SOUBORY MUSÍ BÝT VŽDY VE FORMÁTU PDF.

Návratka ve formátu pdf – můžeš ji vytisknout a poslat poštou spolu se svým řešením, nebo ji přepsat do textu a zaslat e-mailem.

Mimořádné série mohou výjimečně umožňovat účast neregistrovaných řešitelů, ale není to pravidlem.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací