Výfuk wallpaper

Pro učitele

Korespondenční seminář Výfuk dává žákům skvělou příležitost poznat fyziku zábavnou formou. Seminář je určen pro žáky 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a je zaštiťován Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Pro řešitele se ve velké většině případů jedná o první kontakt s lidmi podobných zájmů (na letním táboře nebo dvou víkendových setkáních), který jim zpravidla dá mnoho cenných znalostí, zkušeností, a i nezapomenutelných zážitků. Proto bychom Vám rádi nabídli možnost propagovat jej mezi Vašimi žáky.

Z naší zkušenosti vyplývá, že pro mladší děti je těžší ve volném čase začít s organizovanou činností, než je tomu například u středoškoláků. Myslíme si, že vhodné pošťouchnutí správným směrem, které může pocházet právě od učitele, dodá v mnoha případech potřebnou odvahu. Doporučení Výfuku Vašim žákům pro ně může být rozhodujícím momentem pro formování zájmu o fyziku a přírodní vědy obecně (jako tomu bylo pro mnoha našich organizátorů) a případně jim to může pomoct s úspěchem v dalších soutěžích (jako například Fyzikální olympiáda).

V případě zájmu nám prosím nechte kontakt v našem krátkém on-line formuláři.

Naše soutěž není jen pro nadané děti. Úlohy koncipujeme tak, aby byly jednak zajímavé, a jednak dávaly každému řešiteli možnost se nezávisle na své úrovni něco naučit a získat body do celoročního pořadí. Proto budeme rádi, pokud soutěž doporučíte každému, kdo by o ni mohl mít zájem. Ani na naše akce nezveme jen ty nejlepší z nejlepších, ale většinou můžou jet všichni, kdo projeví dostatečný zájem.

Vaši pomoc řešitelům s úlohami v souladu s principy fair play nezakazujeme. Naopak budeme rádi, když se řešitelé naučí něco navíc nejen od nás.

Co nabízíme

Vyplněním našeho formuláře výše dostanete možnost:

  • Dostávat pravidelný mailový newsletter s informacemi ohledně průběhu semináře (upozornění na začátek nové série, spuštění přihlášek na akce, úpravy termínů, …)
  • Dostávat poštou brožurky se zadáním k rozdání
  • Případně navrhnout cokoli jiného, co by se Vám líbilo

Pokud byste nás chtěli kontaktovat jinak, než prostřednictvím formuláře, napište nám prosím na adresu vyfuk@vyfuk.org.

Praktické informace a časté dotazy

  • Pravidla soutěže naleznete zde. Verze k tisku
  • Termíny odeslání sérií v průběhu roku naleznete zde (jejich vydání není vždy pravidelné, ale snažíme se o to, aby řešitelé měli vždy alespoň 3 až 4 týdny času na řešení).
  • Aktuální zadání naleznete vždy na této adrese. Na začátku stránky je také odkaz na plnou brožurku ve formátu PDF, která také obsahuje Výfučtení a poslední bodové ohodnocení.
Na jakou adresu má žák poslat svá řešení?

Většina řešitelů posílá svá řešení elektronicky (ve formátu PDF) skrze naši databázi. Na tomto webu ji naleznete vpravo nahoře pod tlačítkem „Přihlásit se“. Tam žák může kliknout na „Registrace“, vybrat seminář „Výfuk“ (FYKOS je seminář určený pro středoškoláky), a vyplnit zbytek údajů.

Alternativně mohou být papírová řešení zasílána na adresu Korespondenční seminář Výfuk, Matematicko-fyzikální fakulta UK, V Holešovičkách 2, 180 00 Praha 8. Pokud posíláte papírová řešení poštou, pošlete s nimi poprvé také vyplněnou návratku řešitele, a my jej zaregistrujeme sami. Více informací najdete na stránce Jak se zapojit?

Které úlohy máme řešit?

Vedle názvu každé úlohy je v zadání nebo v brožurce uvedeno čísly, pro které ročníky je určena. V tomto smyslu se odlišuje pouze první úloha, která je bodována pouze šestým a sedmým ročníkům. Pátá úloha bývá nejobtížnější. Šestá už je poté experimentální (vhodná pro všechny ročníky), a sedmá se váže k naučenému textu Výfučtení.

Kde najdu text Výfučtení?

Výfučtení jsou naučné texty, které píšeme na různá témata ke každé sérii úhoh. Jsou součástí našich kompletních brožurek, které přicházejí poštou našim řešitelům a nenajdete je v našich zkrácených letáčcích. U aktuální série úloh najdete odkaz na poslední brožurku s Výfučtením, starší Výfučtení se nachází v archivu.

Jak se moji žáci umístili?

Pořadí najdete na stránce Pro řešitele/Pořadí. Na webu je uveřejňujeme okamžitě, jakmile dokončíme veškeré opravování.

I v brožurkách, které posíláme domů našim řešitelům (a případně Vám), je od třetí série vždy uváděno pořadí o dvě série nazpět. Po 6. sérii na začátku léta vychází poslední 7. brožurka, ve které jsou pohromadě pořadí za 5. i 6. sérii (a tak za celý ročník). Pokud sledujete náš Facebook nebo Instagram, na nová pořadí upozorňujeme kromě newsletteru i tam.

Jaká bývá cena tábora?

Vzhledem k tomu, že každý ročník se tábor koná v jiné lokalitě a také se velmi liší počet účastníků, cena není stálá, a doplatek na účastníka se aktuálně pohybuje kolem 5000 Kč. Pokud by cena byla jedinou překážkou v účasti, můžeme ji v individuálních případech snížit.

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací