Výfuk wallpaper

Jarní setkání řešitelů 2023, Olomouc

Jarní setkání se konalo o víkendu 21. - 23. 4. Tentokrát jsme zamířili do Olomouce, kde jsme přespávali na místní škole ZŠ Holečkova.

Galerie setkání

Účastníci

Julie Krčmařová, Michaela Urbanová, Jáchym Šleška, Hana Bayerová, Ondřej Porod, Adam Houdek, Květa Bouchalová, Natálie Lászlóová, Klára Valentová, Jana Feldbabelová, Aneta Mičulková, Valentýna Sochorová, Alena Mouchová, Sofia Husáková, Marek Škapa, Barbora Zárubová, Tomáš Rattaj

Organizátoři

Alžběta Andrýsková, Veronika Bartáková, Soňa Husáková, Hynek Jakeš, Adam Krška, Aleš Opl, Tomáš Patsch

Report

O víkendu 21. - 23. 4. proběhlo již tradiční setkání řešitelů korespondenčního semináře Výfuk a dalších zájemců o fyziku. Tentokrát jsme zamířili do Olomouce, kde jsme přespávali na místní škole ZŠ Holečkova.

V pátek po příjezdu na nás čekaly seznamovací hry a první blok přednášek následován večerním pozorováním noční oblohy. Měli jsme možnost vidět astronomickým dalekohledem galaxii M81 a otevřenou hvězdokupu M11. Pouhým okem jsme pak spatřili některá ze známých souhvězdí, jako jsou Lev, Orion nebo Velká medvědice s Velkým vozem, který je její součástí.

V sobotu jsme se vydali na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého. Na úvod nám docent Roman Kubínek připravil prezentaci o světě nanotechnologií a o nanovláknech, jejich vlastnostech, výrobě a využití. Mohli jsme si například prohlédnout, jak lze vyčistit vodu od feromagnetických nanočástic přiložením magnetu k nádobě. Dále jsme pokračovali prohlídkou laboratoří. První skupina se vydala k mikroskopům a plynule tak navázala na přednášku. Viděli jsme aplikace telefonu pod tak vysokým zvětšením, že šlo rozeznat jednotlivé pixely zbarvené do RGB. Vyzkoušeli jsme si také simulátor práce s elektronovým mikroskopem. Následně jsme vyrazili do laboratoří jaderné fyziky, kde jsme se seznámili s různými speciálními zařízeními, ale i s vědeckým bádáním v praxi.

Odpoledne jsme strávili v Pevnosti poznání – interaktivním muzeu, v němž jsou informace a zajímavosti nejen z oboru přírodních věd představeny hravou a zábavnou formou. Cestou zpátky jsme se v týmech s mapou na orientační běh prošli po nejznámějších místech Olomouce. Obdivovali jsme krásy kostela sv. Mořice, Dolního i Horního náměstí s radnicí, sloupem Nejsvětější Trojice či orlojem. Přes park s volně žijícími pávy jsme se pak vrátili zpět na objekt.

Ráno jsme stihli ještě jeden blok přednášek, poté následovala už jen společná cesta na nádraží a loučení. S některými se uvidíme letos na táboře a s ostatními snad nejblíže na podzimním setkání. Věřím, že jsme si všichni akci užili a opět máme na co s úsměvem vzpomínat.

Materiály

Tento web používá cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním cookies do vašeho počítače. Také berete na vědomí, že jste si přečetli a porozuměli našim Zásadám ochrany osobních údajů. Pokud nesouhlasíte s odchodem z webu.Více informací