Témata přednášek na online podzimní setkání
27. až 29. listopadu budeme pořádat tradiční Podzimní setkání řešitelů, avšak poněkud netradičně v online podobě, otevřené všem řešitelům. Na výběr budou různé aktivity a exkurze, ale také především oblíbené přednášky – nyní prostřednictvím videokonference. Témat máme spoustu, pomoz nám se zúžením výběru těch, o která bys měl(a) na akci zájem.

Svůj výběr potvrďte do 5. listopadu. Na pozdější volby nemusí být brán zřetel.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Upoutávky na některé z níže nabízených přednášek

Jindra Dušek – Nekonečno: pochybný či potřebný fysikální konstrukt? ...aneb několik nade všechny meze zajímavých příkladů
> Cílem této přednášky bude ukázat, že nekonečno sice může být hrůzné a zmatečné, ale jen pokud ho takovým necháme! Podíváme se, kde nejspíš koncept nekonečna vznikl, a jak se postupem času začal používat ve stále více úlohách, a lidé museli vymyslet, jak se s ním smířit. Hlavní náplní přednášky bude zkoumání úloh, ve kterých se v nějakém smyslu nekonečno objeví.

Kačka Rosická – Blesky, skřítci, elfové
> Blesky jsou poměrně běžný meteorologický jev, avšak principy jeho vzniku ještě stále nejsou plně objasněny. Ukážeme si jak blesk probíhá, jaké druhy blesků máme a ukážeme si i exotičtější blesky s pohádkovými jmény.

Kačka Rosická – Částice standardního modelu
> Ukážeme si elementární částice standardního modelu, do jakých skupin se dělí, jaké interakce mezi nimi probíhají a jaké mají vlastnosti.

Lukáš Linhart – Základy v Pythonu
> Jednoduchý obecný úvod do Pythonu i pro ty, kteří o programování ještě nikdy neslyšeli. Zaměříme se na matematické knihovny NumPy a Matplotlib a s jejich pomocí zkusíme ukázat simulaci vrhu, náhodnou procházku, či další témata podle času a zájmu.

Adam Krška – Psaní úloh v LaTeXu
> Chceš psát řešení elektronicky, ale nebaví tě složitě cvakat vzorečky do Wordu? Chceš aby tvoje řešení vypadalo profesionálně s minimem snahy? LaTeX je přesně pro tebe. V této přednážce si ukážeme, co je to LaTeX, co umí a jak se s ním pracuje. Jako bonus si odnesete základní šablonu pro psaní řešení.

Soňa Husáková – Pojďme si vypnout... nebo otočit?
> Pojďme se podívat na svět, který se zbláznil. Co se stane, když vypneme tření? A kdybychom ho dokonce otočili? A co taková gravitace? Jde to ještě s něčím jiným? Uděláme si několik myšlenkových experimentů, kde rozbijeme svět, jak ho známe. A že to jde dotáhnout opravdu daleko...

Klára Stefanová – Radioaktivita a proč je nebezpečná
> Pobavili bychom se o tom, co to je radioaktivita a jak ji popisujeme, jak ji měřit, a co nám může způsobit.

Klára Stefanová – Ionizující záření a radioaktivita v medicíně
> Představila bych vám, jaké možnosti máme při použití ionizujícího záření v medicíně, typickým zástupcem je třeba rentgenové záření. A jak se při těchto aplikacích může realizovat fyzik.

Daniel Slezák – Základy fyziky hvězd
> Již na letním táboře 2018 jsme nabízeli přednášku uvádějící do fyziky hvězd, o kterou tehdy byl zájem. Ve vylepšené verzi si představíme i nyní, jak hvězdy vznikají, žijí, i umírají, a hlavně jakými způsoby je zkoumáme napříč ohromnými vzdálenostmi. Při dobré konstelaci dojde i na černé díry.

Aleš Opl – Geometrie lineární algebry
> Na této přednášce bych se chtěl především zabývat geometrickým významem různých věcí, které se v lineární algebře běžně vyskytují – matice, různé operace s maticemi, skalární a vektorový součin atd. Zároveň ale nebude nutné těmto věcem předem rozumět, neboť si je budeme postupně vysvětlovat (nějaké základní znalosti ale mohou být výhodou).
Vyber až 5 přednášek nabízených našimi orgy, o které máš větší zájem (bohužel se na naši akci nevejde vše) *
Required
Jsou nějaká témata, který nebyla uvedená a chceš si o nich poslechnout přednášku/dovědět se víc?
Máš nějaké připomínky nebo přání, které můžeme na naší akci realizovat? Chybí Ti něco v tomto dotazníku?
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy