Podzimní setkání řešitelů 2023, Praha

Podzimní setkání Výfuku se letos opět konalo v Praze ve dnech 10. až 12. listopadu 2023. Ubytovaní jsme byli, jako tradičně, na Gymnáziu nad Alejí.

Galerie setkání

Účastníci

Míla Tomášů, Julie Krčmařová, Eliška Knopfová, Michaela Urbanová, Juraj Štefina, Max Menčík, Antonín Střída, Matyáš Churavý, Hana Bayerová, Bartoloměj Stoklásek, Adam Houdek, Květa Bouchalová, Natálie Lászlóová, Klára Valentová, Jana Feldbabelová, Aneta Mičulková, Valentýna Sochorová, Martin Motyčka, Alena Mouchová, Sofia Husáková, Elen Kršková, Martin Černý, Matěj Dudek, Marek Tóth, Marie Prokešová, Vladimír Kotsch, Aneta Přikrylová, Běla Poláčková, Nikol Nemerádová, Jan Štábl, Martin Myška, Daniel Přívětivý, Dominik Stoklasek, Mariana Hořínková, Matěj Sochor, Eliška Humlová, Adéla Súkeníková, Petr Mareš, Aneta Kurtincová, Nikola Nguyen, Hana Dziková, Kateřina Suchopárová, Marie Hrubá, Natálie Hnětkovská, Viktorie Snášelová, Barbora Bíklová, Zuzana Čechová, Anna Přívětivá, Jakub Kolář, Pavla Holečková, Světlana Achedžak, Radim Hanuš, David Hložek, Šárka Koldušková, Emma Polcarová, Michelle van Luxemburg

Organizátoři

Veronika Bartáková, Robert Gemrot, Soňa Husáková, David Chudožilov, Miroslav Jarý, Patrik Kašpárek, Hedvika Kršková, Vojtěch Kubrycht, Jan Marjanko, Viktor Materna, Aleš Opl, Tomáš Patsch, Jakub Savula, Michal Stroff

Materiály

O setkání

Letošní podzimní setkání, tradičně pořádané na Gymnáziu nad Alejí, opět pokořilo všechny očekávání a stalo se největším v historii Výfuku, s téměř dvojnásobnou účastí. To však neznamená, že by byli účastníci ochuzeni o program či atmosféru; ba naopak!

Páteční večer začal, jak je již zvykem, seznamovacími hrami. Abychom to však účastníkům, ale i organizátorům usnadnili, každý po dobu akce dostal jmenovku. Ty se okamžitě uplatnily, jelikož přišly na řadu seznamovací hry, po kterých jsme se uchýlili k prvnímu bloku organizátorských přednášek. Na výběr byla klasická témata z matematiky (funkce, kvadratické rovnice či slovní úlohy na procenta) a fyziky (optika či elektrostatika); nechyběly však netradiční přednášky o fyzice bojových umění nebo předpovídání situací na základě znalosti fyzikálních zákonů. Večer jsme následně zakončili vlastní verzi známé Squid Game - účastníci museli skákat přes skleněné panely či se přetahovat; vítěz však byl pouze jeden, a mohl si odnést sladkou odměnu.

Sobotní ráno jsme po snídani zahájili přesunem na FJFI ČVUT, kde nás již očekával Ing. Josef Schmidt, Ph.D. se svou přednáškou na téma Vlnění. Mohli jsme tak pozorovat například stojaté vlnění, polarizovaný lom světla či si názorně ukázat interferenci. Ve stínu této přednášky jsme pak všem účastníkům předvedli hrátky s kapalným dusíkem; rychle jsme díky němu nakrájeli petržel nebo pomeranč a vytvořili si vlastní mlhostroj.

Naštěstí jsme se po tomto ochlazení mohli rychle ohřát obědem v podobě pizzy, a následně se rozeběhnout na nejbližší zastávku, což značilo jediné - začátek MHD hry. V té jsme opět procestovali Prahu v nejrůznějších prostředcích hromadné dopravy hlavního města - od metra přes tramvaje až po trolejbusy. Body jsme taktéž mohli kromě ježdění MHD získat i za návštěvu soch, náměstí či jiných významných a památných míst; a že jich je v Praze mnoho! Nakonec nás však všechny spoje opět dopravily zpět na Gymnázium Nad Alejí, kde jsme tento dlouhý den zakončili společným grilováním a hraním deskových her.

Nedělní program se nesl v napjatém duchu - zavítal k nám totiž štáb České televize, přesněji pořadu Zprávičky, který zde připravoval reportáž, a celý nedělní program zachytil na kameru. Den začal druhým blokem organizátorských přednášek; opět byla na výběr pestrá sorta přednášek, od pravděpodobnosti a statistiky či komplexních čísel po vektory nebo antihmotu. Po nich na nás čekala sladká odměna; jelikož nám ze sobotního programu zbylo dostatek dusíku, mohli jsme si snadno a rychle vyrobit zmrzlinu pro všechny. Tu jsme však museli rychle sníst, jelikož na nás čekala poslední hra setkání - funkční běhačka, jejíž princip byl jednoduchý; každé stanoviště bylo označeno matematickou funkcí, a kolik papírků každý tým na stanovišti měl, s takovým číslem se funkce vyhodnotila. Některá stanoviště se tak vyplatila více než jiná, a tak jsme museli zapojit vedle svalů i mozek.

Po skončení hry nám nezbývalo nic jiného, než vyhlásit všechny proběhlé hry a odměnit vítěze, rozloučit se se všemi novými kamarády, a rozutéct se zpět do svých domovů.

Reportáž ČT z akce