Podzimní setkání Výfuku se uskutečnilo v Praze ve dnech 9. až 11. prosince 2022. Ubytování bylo, jako tradičně, na Gymnáziu Nad Alejí.
Galerie setkáníLetošní podzimní setkání se stalo doposud největším v historii Výfuku, a účastníci se tak mohli těšit na doposud nevídanou akci!
Páteční večer nemohl začít jinak než seznamovacími hrami; i když zapamatování všech jmen mohlo dát i organizátorům zabrat, mohli si je hned procvičit při následující hře na schovku. Po ní však již nadešel čas spánku a odpočinku před sobotním programem.
Po vydatné sobotní snídani jsme společně vyrazili do areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Tróji, kde na nás čekal náš garant, doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D., se svou šokující, a místy i žhavou přednáškou, která všechny účastníky nejen pobavila, ale i poučila o divech fyziky. Po rychlé svačině však čekal organizátory nelehký úkol – v dalším bloku programu se se svými připravenými přednáškami alespoň vyrovnat stínu doc. Drozda a jeho přednášky. Na výběr byly úlohy z hydrostatiky, řešení el. obvodů, tvoření grafů pomocí Python knihovny matplotlib a teorie ohledně logiky a výrazů. Nakonec si každý účastník vybral to své.
Jakmile jsme se v areálu Tróji nasytili obědem v podobě pizzy, s plnými žaludky jsme již utíkali na autobus – začala totiž již tradiční MHD hra. Cílem bylo navštívit co nejvíce poutavých míst po Praze, a to za pomocí co nejvíce linek Pražské hromadné dopravy. Jízda Petřínskou lanovkou, či linkou označenou prvočíslem se považovala za bonusovou, a byla ohodnocena bonusovými body. Cestování je však náročné, a proto jsme celou hru zakončili klidným programem v Planetáriu Praha. Zde nás čekal hodinový bohatý program, ve kterém jsme pohlédli nejen na naši noční oblohu, ale i do vzdálených koutů naší i cizích galaxií. Večer jsme pak zakončili opět na objektu, kde nás čekaly připravené deskovky, a které nás zabavily až do pozdních hodin.
Nedělní program začal dalším blokem organizátorských přednášek – tentokrát o hydrodynamice, Keplerových zákonech, nebo třeba o psaní algoritmů při programování na počítači. Abychom se ale rozveselili před blížícím se koncem setkání, zahráli jsme si na kartografy-detektivy – z jízdních řádů, rozmístěných po objektu, jsme museli zjistit polohu jednotlivých měst, a zakreslit je do mapy. V průběhu hry se však některé řády záhadně přesunuly na záda organizátorů běhajících po chodbách, což celé pátrání výrazně ztížilo; naštěstí si však i s tímto problémem účastníci hravě poradili, a tak jsme mohli setkání zdárně ukončit.